Ženklinimas – apsauga nuo augintinio vagystės

Nors augintinių ženklinimui pagal įstatymą skirta pusantrų metų, savo augintinius nuo vagysčių norintys apsaugoti gyventojai poodinėmis mikroschemomis jau žymi savo šunis, kates ir šeškus. Teisininkai tikina, kad taip elgtis – protinga: paženklinto gyvūno, kurio mikroschemos duomenys yra valstybiniame registre, pasisavinti praktiškai neįmanoma.

Projektą PazenklinkAugintini.lt inicijavusios nevyriausybinės Lietuvos gyvūnų teisių apsaugos organizacijos vadovė Brigita Kymantaitė sako, kad jos praktikoje yra buvę ir kurioziškų bandymų pasisavinti gyvūną.

„Iš pajūrio grįžtanti porelė pakelėje rastą pasimetusį šunį pasiėmė su savimi. Tik vėliau, pradėjus aiškintis aplinkybes, paaiškėjo, kad gyvūnas – ženklintas, turi savininką ir gyvena netoli tos vietos, kur buvo rastas. Tuo metu jis buvo pasprukęs pro atvirus namų vartus. Savininkui teko iš pajūrio vykti Jonavon parsivežti gyvūno, o susigrąžinti augintinį padėjo tai, kad jis buvo ženklintas”, – pasakojo B.Kymantaitė.

Jei šunį paėmę žmonės būtų vengę ieškoti tikrojo gyvūno savininko, teisininko Mindaugo Dainausko teigimu, jiems galėtų kilti rimti nemalonumai. Bandymas pasisavinti svetimą augintinį, kai žinomas jo savininkas, būtų…

Daugiau: Ženklinimas – apsauga nuo augintinio vagystės

Paženklinti augintinius taps paprasčiau

Siekdami paskatinti gyventojus pagal šiemet įsigaliojusį įstatymą ženklinti ir registruoti šunis, kates ir šeškus, veterinarijos gydytojai jungiasi prie socialinio projekto www.PazenklinkAugintini.lt. Naujoje svetainėje augintinių savininkai ras informaciją apie artimiausias pigiau paslaugas teikiančias veterinarijos klinikas, nevyriausybinių organizacijų siūlomą pagalbą ir išvažiuojamąsias ženklinimo akcijas rajonuose.

Svetainėje pateikiami ir nuolat atnaujinami kontaktai tų veterinarijos gydytojų, kurie ženklina augintinius ir suveda jų duomenis į valstybinį Gyvūnų augintinių registrą už ne didesnę nei 15 eurų kainą. Be to, augintinių ženklinimo paslaugą perkantiems gyvūnų laikytojams jie dovanoja nemokamą skiepą nuo pasiutligės, gyvūno sveikatos knygelę ir skanėstų augintiniui.

Augintinių savininkai, suvedę savo gyvenamosios vietos duomenis, svetainėje matys, kurie projekte dalyvaujantys veterinarijos gydytojai yra arčiausiai jų gyvenamosios vietos, ir galės patys pasirinkti, kur atlikti ženklinimo procedūrą augintiniams.

Gyventojai, kurie laiko daugiau nei du gyvūnus ir negali išsiversti be finansinės paramos savo augintinių ženklinimui, svetainėje PazenklinkAugintini.lt galės…

Daugiau: Paženklinti augintinius taps paprasčiau

Atsisiųskite: sudaryta šuns pirkimo-pardavimo sutartis

Nuo šiol visi, perkantys ar parduodantys šunis, gali patys pasirūpinti savo teisių apsauga. Lietuvos gyvūnų teisių apsaugos organizacijos sudarytą šuns pirkimo-pardavimo sutarties šabloną kiekvienas šuns pirkėjas ar pardavėjas gali nemokamai atsisiųsti internetu.

„Gauname labai daug pranešimų apie sukčiaujančius pardavėjus – pirkėjui įsigijus šuniuką, praėjus kelioms dienoms, savaitėms ar mėnesiams jis suserga ir net miršta. Pasitaiko atvejų, kai parduodamas šuniukas nėra tos veislės atstovas, kurią pirkėjas manė perkąs, o apgaulė paaiškėja tik šuniukui paaugus”, - patirtimi dalijosi Lietuvos gyvūnų teisių apsaugos organizacijos (LGTAO) vadovė Brigita Kymantaitė.

Jos teigimu, tokie pardavėjai dažniausiai nenori būti atsekami, todėl siūlo susitikti ir perduoti šuniuką ne savo namuose, o prie prekybos centrų, degalinėse ar kitose viešose vietose. Kadangi šuns pirkimo metu šuniuko pirkėjai nepasirašo sutarties, perka neženklintą šuniuką, o pardavėjas vengia būti atsekamas, paaiškėjus apgaulei jį surasti, o tuo labiau – išsireikalauti kompensacijų, būna nebeįmanoma.

Iš kitos pusės, pasitaiko ir sukčiauti siekiančių pirkėjų, kurie kaip augintinius įsigytus šuniukus siekia kuo greičiau…

Daugiau: Atsisiųskite: sudaryta šuns pirkimo-pardavimo sutartis

10 taisyklių perkantiems šunis

Artėjant gražiausioms metų šventėms, kurių dovanomis kartais tampa ir naminiai augintiniai, Lietuvos gyvūnų teisių apsaugos organizacija skatina potencialius šunų savininkus atsakingai įvertinti visas aplinkybes prieš nusprendžiant įsigyti augintinį. Specialistai patvirtino 10 praktinių gairių, padėsiančių atsakingai išsirinkti šuniuką.

Gairės padės užtikrinti, kad šunų savininkai gerai suprastų planuojamo įsigyti šuns geros sveikatos svarbą, galėtų patikrinti, ar prieš patenkant į naujus namus šuo gavo tinkamą veterinarinę priežiūrą, socializaciją, ar jam buvo atlikti veislei būdingų ligų tyrimai, ir gauti kitą būtiną informaciją.

 

Nusprendęs įsigyti šunį žmogus turėtų: 

  1. Renkantis šunį vengti grįsti savo sprendimą pagal šuns išvaizdą. Prioritetais turėtų būti gyvūno sveikata, gerovė bei temperamentas ir tik tada – išvaizda.
  2. Jei planuojama įsigyti veislinį šunį, atlikti išsamų tyrimą apie planuojamą įsigyti veislę, kadangi skirtingų veislių šunys turi skirtingus poreikius ir charakterį. Rekomenduojama pasitarti su veterinarijos gydytoju dėl sveikatos problemų, į kurias yra linkusios tam tikros veislės, bei įsitikinti, kad pasirinktas šuo yra tinkamas pagal būsimo savininko…

Daugiau: 10 taisyklių perkantiems šunis

Psichologė: vaikas iki 10 metų negali savarankiškai pasirūpinti šunimi

Jei vaikas prašo tėvų nupirkti šuniuką ir suaugusieji su tuo sutinka, jie turi suprasti, kad atsakomybė už šunį teks ne vaikui, o tėvams, nes sprendimą priima jie. Taip teigia psichoterapeutė-konsultantė Milda Urbonienė.  Paprašėme specialistės papasakoti, kaip ugdyti vaiko atsakomybę rūpintis šunimi.

 

Ar šunys prisideda prie vaikų vystymosi?

Vaikai labai domisi gyvūnais. Vieno tyrimo, atlikto prieš du metus, duomenimis, 11-40 mėnesių vaikai net labiau linkę stebėti gyvūnėlį, žaidžiantį už stiklo, negu žaisti su lengvai pasiekiamu negyvu žaisliuku. Tačiau, manau, į klausimą galima atsakyti tiesiog įsiklausant į tai, ką žmonės žino jau seniai – taip, gyvūnai, ir – ypatingai – šunys, gali reikšmingai teigiamai veikti vaiko intelektinį, emocinį ir socialinį vystymąsi. Vaikai dažnai kalbasi su savo augintiniais ir jie gali atstoti jo paslapčių sergėtoją. Stebėdami gyvūnėlio gyvenimą, vaikai susipažįsta su jo fiziologija: ligomis, reprodukcija, gimimu, mirtimi. Rūpestis ir prieraišus santykis su augintiniu padeda ugdyti pamatines vertybes: pagarbą kitai gyvai būtybei, empatiją, lojalumą, atjautą, atsakomybę, gebėjimą mylėti.

 

Ar skiriasi vaikai, augę su šunimis, ir be jų?

Pastebėta,…

Daugiau: Psichologė: vaikas iki 10 metų negali savarankiškai pasirūpinti šunimi

Triukais stebinančio šuns šeimininkė pataria, kaip dresuoti šunis

Ji moka susivynioti į antklodę, atsidaryti duris, gali įlipti į medį ir net „pasimelsti”. Iš šunų prieglaudos paimta mišrūnė kalytė Nova demonstruoja nuostabą keliančius triukus. Novos šeimininkė kaunietė Agneta Milikauskaitė sutiko pasidalinti patarimais, kaip efektyviai mokyti šunis.

Veterinarinę mediciną LSMU Veterinarijos akademijoje studijuojanti trečiakursė Agneta Novą atrado prieglaudoje „Penkta koja”, kurioje mergina savanoriauja iki šiol.

„Atvykau ten padėti, o ne augintinio ieškoti. Ir nors galbūt Nova nėra labai išvaizdi, man labai patiko jos charakteris – kartą pamačiau kaip Nova nuo būdos šoka į savanorės rankas. Ji iki šiol demonstruoja gebėjimą nesunkiai karstytis po medžius ir labai tą mėgsta. Dėl to ji net gavo pravardę – Katašunis”, – pasakojo Agneta.

Idėjų naujiems triukams Agneta semiasi žiūrėdama „Youtube”. Jos teigimu, visus šunis galima išmokyti tokių triukų, kokių moka Nova.

„Žinoma, kaukazo aviganio nemokyčiau užšokti ant nugaros (juokiasi), bet triukus, kuriuos fiziškai šuo galėtų atlikti, išmokyti galima. Vieni šunys komandas išmoksta greičiau, kiti lėčiau, bet išmokyti galima visus. Tai priklauso tik nuo šeimininko noro ir kantrybės”, – sakė Novos…

Daugiau: Triukais stebinančio šuns šeimininkė pataria, kaip dresuoti šunis