LGTAO fotoKiekvienam gali nutikti taip, kad, pamatę mažą, žavų padarėlį, prašantį jūsų dėmesio, tiesiog negalėsite atsilaikyti ir norėsite jį pasiimti su savimi. O gal tai bus suaugęs, dailus ir draugiškas šuo, džiaugsmingai vizginantis uodegą. Dar vienas žvilgsnis - ir jūs jau nešatės naująjį augintinį namo...

Pamilti gyvūną labai lengva, dalintis savo namais su augintiniu gali būti vienas iš maloniausių dalykų gyvenime. Vis dėlto augintinio įsigijimas yra labai svarbus sprendimas. Šunys reikalauja daug laiko, finansų ir įsipareigojimo kartais net penkiolikai metų ar ilgiau. Tad jūs džiaugsitės gyvūno draugija tik tuo atveju, jei labai gerai apsvarstysite visus „už” ir „prieš” ir tik tada priimsite sprendimą.

 

Ką reikėtų apsvarstyti?

Vien jau tai, kad lankotės šioje svetainėje ir ieškote informacijos, rodo, kad esate atsakingas ir rūpestingas žmogus. Priimant sprendimą dėl augintinio įsigijimo reikėtų labai gerai apsvarstyti šiuos klausimus:

 

1. Iš tiesų norite šuns ar tik galvojate, kad jums patiktų jį turėti? 

Keista, kaip dažnai žmonės pamiršta savęs to paklausti prieš priimdami gyvūną į savo namus. Dažniausiai tik vėliau tampa akivaizdu, kad įsigyti augintinį vien todėl, kad jo labai prašė vaikai, buvo didžiulė klaida. Nepamirškite, kad gyvūnas gyvens apie 10, 15, gal net 20 metų, ir visus tuos metus būtent jūs privalėsite juo rūpintis.

2. Ar turite laiko, kurį reikės skirti augintiniui? 

Šunys - mėgstantys draugiją gyvūnai, todėl negali būti ignoruojami tik todėl, kad esate užimtas ar pavargęs. Jiems reikia maisto, vandens, priežiūros, fizinio ir protinio krūvio bei draugijos kiekvieną dieną ištisus metus. Daugelis gyvūnų atsiduria globos namuose tik todėl, kad jų šeimininkai nė neįsivaizdavo, kiek jiems reikės skirti laiko. Dėl augintinio neretai tenka keisti atostogų, kelionių ar kitus ilgai kurtus planus. Gerai pagalvokite, ar dėl jūsų užimtumo augintinis netaps našta jums ir jūsų šeimai. Supraskite, kad šuniui nesvarbu, jog šiandien savaitgalis, atostogos, lauke blogas oras, o jūs turite temperatūros – vedžioti ir bendrauti su juo reiks taip pat, kaip ir kiekvieną dieną.

3. Kokio šuns norite?

Gerai apgalvokite, ar norite suaugusio, ramesnio šuns ar jauniklio, kuris bus judrus, žaismingas, bet sukels netvarką, reikalaus itin daug dėmesio ir auklėjimo. Be to, nepamirškite, kad ilgainiui pūkuotas, meiliai atrodantis mažylis užaugs ir taps ne taip meiliai atrodančiu suaugusiu šunimi. Taip pat svarbu pasirinkti šunį, kurio charakteris, temperamentas ir fizinės savybės derės prie jūsų gyvenimo būdo. Kai kuriuos šunis sudėtingiau auginti mieste. Be to, vieni šunys yra aktyvesni už kitus, todėl įvertinkite savo gyvenimo būdą ir aplinkybes prieš apsispręsdami. Atsakingas veisėjas ar prieglaudos darbuotojas padės jums pasirinkti šunį, atitinkantį jūsų gyvenimo būdą ir kitas aplinkybes.

4. Ar turėsite lėšų tinkamai prižiūrėti augintinį? 

Šuns laikymas yra pakankamai brangus malonumas. Net jei šuns įsigijimas jums nieko nekainavo arba sumokėjote už jį tik simboliškai, šuns priežiūrai nuo šiol teks skirti dalį jūsų šeimos biudžeto. Gyvūno registracijos mokestis savivaldybėje, kasmetiniai skiepai, profilaktinės priemonės nuo parazitų, pašaras, žaislai, nenumatyti atvejai pas veterinarą, dresūros užsiėmimai ar kitos išlaidos labai greitai ima ploninti piniginę kiekvieną mėnesį, ištisus metus.

5. Ar esate pasirengęs susidurti su specifinėmis problemomis, kurias gali sukelti jūsų augintinis?

Jis gali sugadinti jūsų baldus, sugraužti jūsų mėgstamus batus, išrausti gėles ir pridaryti daugybę kitų išdaigų. Šuo prineš į namus purvo, šėrimosi sezonu jo plaukų ant savo rūbų rasite ne tik jūs, bet ir namuose apsilankę svečiai, žiūrėdamas pro langą šuo nosimi jį neišvengiamai nuteplios, be to, daugelis šunų – net ir puikiai prižiūrimų ir reguliariai maudomų – vis tiek turi specifinį kvapą. Ar esate tam pasirengęs?

6. Ar galite laikyti augintinį ten, kur gyvenate? 

Jei jūs nuomojatės gyvenamąjį plotą, gali būti, kad savininkai neleis laikyti gyvūno. Taip pat, dar prieš įsigydami augintinį pasidomėkite gyvūnų laikymo taisyklėmis toje savivaldybėje, kurioje gyvenate, kad įsitikintumėte, jog galėsite jų laikytis.

7. Ar dabar tinkamas metas įsigyti augintinį? 

Jei turite mažų vaikų, galbūt verčiau palaukti keletą metų, kol jie paaugs - vaikai turi būti mokomi su šunimi elgtis atsakingai, o tai jie gali suprasti tik kiek ūgtelėję. Jei planuojate susilaukti kūdikio, patariame gerai apsvarstyti augintinio įsigijimą. Nemažai gyvūnų patenka į globos namus, kai, šeimai susilaukus naujagimio, nebelieka laiko augintinio vedžiojimui, erzina ant grindų esantys gyvūnų plaukai, limpantys prie pradedančio šliaužioti vaiko rankų, arba paaiškėja, kad vaikas alergiškas augintiniui. Jei esate studentas ar dažnos kelionės yra jūsų darbo dalis, geriau palaukti, kol apsistosite vienoje vietoje, imsite gyventi ramiau ir sėsliau.

8. Ar jūsų gyvenamoji aplinka tinkama laikyti šunį? 

Tai apsprendžia toli gražu ne vien šuns dydis. Pavyzdžiui, kai kurie maži šuneliai gali būti labai aktyvūs, loti išgirdus mažiausią triukšmą, jiems taip pat reikia daug judėti, kad natūraliai pavargtų. Tuo tarpu kai kurie dideli šunys gali ramiai gulėti ilgas valandas ir ramiai leisti laiką ant sofos. Prieš įsigydami šunį apie jį ir jo veislę sužinokite kuo daugiau, kad įsitikintumėte, ar šis gyvūnas tikrai tinka jūsų gyvenimo aplinkybėms ir būdui.

9. Ar jau žinote, kas pasirūpins jūsų augintiniu, kai būsite išvykęs, atostogausite?

Jums reikės arba gero, patikimo draugo ar kaimyno, arba nemažai pinigų, kad galėtumėte palikti augintinį šunų viešbutyje. Jei galvojate, kad augintinį galėsite vežtis kartu, iš anksto pasidomėkite, kokios yra gyvūnų transportavimo sąlygos, taip pat - kokios gyvūnų įvežimo į tam tikrą šalį taisyklės, apgyvendinimo su gyvūnais sąlygos. Be to, augintinio pasiėmimas kartu su savimi padidins ir kelionės išlaidas.

10. Ar būsite atsakingas savininkas? 

Atsakingas šuns savininkas turėtų žinoti ir laikytis visų galiojančių gyvūnų laikymo taisyklių, pasirūpinti, kad gyvūnas būtų saugus ir pats nekeltų pavojaus aplinkiniams. Taip pat jis turėtų užtikrinti, kad gyvūnas būtų sveikas, o prireikus pasirūpinti, kad jam bus suteikta visapusiška veterinarinė pagalba. Atsakingas šuns savininkas savo augintinį daug ir dažnai vedžioja, užtikrina, kad gyvūnas paliktas vienas nenuobodžiautų ir netrikdytų aplinkinių ramybės.

11. Ar esate pasiruošęs augintiniu rūpintis iki paskutinio jo atodūsio? 

Įsigijęs augintinį jūs įsipareigojate juo rūpintis iki pat jo gyvenimo pabaigos. Gyvūnas nėra daiktas, kuriam atsibodus galima tiesiog jo atsisakyti. 

Gali pasirodyti, kad šis klausimų, į kuriuos turėtumėte sau sąžiningai atsakyti, sąrašas kiek ilgokas. Tačiau apsidairykite gyvūnų globos organizacijose ir suprasite, kodėl turite tai apsvarstyti prieš įsigydami augintinį. Dauguma ten atsidūrusių šunų jauniklių į tokią situaciją pateko dėl neatsakingų žmonių, leidusių savo augintiniams daugintis. Prieglaudose yra ir nemažai vyresnių, nei vieneri metai, šunų - tai gyvūnai, kuriuos kažkas įsigijo, prieš tai neapsvarstęs savo atsakomybės ir visų pasekmių.

 

Nedarykite tos pačios klaidos! Gerai pagalvokite prieš įsigydami naują augintinį. Šuns laikymas yra viena iš džiaugsmingiausių ir maloniausių gyvenimo patirčių - jei sprendimai atsakingai priimami nuo pat pradžių.