Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) atlikusi patikrinimą Šakių gyventojos namuose, rado kelias dešimtis šunų, laikomų nežmoniškomis sąlygomis. Šuniukus veisianti moteris augino tarp pirkėjų populiarių prancūzų buldogų, jorkšyro terjerų, maltos bišonų veislių mišrūnus. Nors ji neturėjo šunų kilmę įrodančių dokumentų, skiepų pažymėjimuose gyvūnus daugintoja įvardino kaip veislinius.

Moters namuose pagal Lietuvos gyvūnų teisių apsaugos organizacijos suteiktą informaciją dėl galimų šunų gerovės pažeidimų ir neteisėtos jų veisimo veiklos VMVT inspektoriai atliko jau pakartotinį patikrinimą – pirmąjį kartą moteris inspektorių į namus neįsileido, todėl jie pasirūpino teismo leidimu patekti į patalpas be moters sutikimo.

Patalpose buvo rasta 18 suaugusių kalyčių, 3 patinai ir 9 jaunikliai. Šunys buvo be veislę įrodančių dokumentų, tačiau buvo panašūs į prancūzų buldogo, jorkšyro terjero, maltos bišono veislių mišrūnus.

Niekur nedirbanti ir jokių oficialių pajamų negaunanti moteris neigė veisianti šuniukus prekybai – esą jauniklius ji pasilieka sau, o kartais kam nors padovanoja. Daugintoja taip pat negalėjo paaiškinti, iš kur gauna lėšų gyvūnų priežiūrai ir veterinarinėms procedūroms.

Nors vaizdo medžiagoje matomi užfiksuoti prastos būklės šunys, daugintoja gyvūnų globėjams sutiko atiduoti tik vieną sergančią kalaitę. „Ją apžiūrėję veterinarai diagnozavo sulysimą, taip pat nuplikimus ir šašus įvairiose kūno vietose, pakitusią odos pigmentaciją, įsisenėjusį akių ragenų uždegimą, daugybę bakterijų ir demodekozę”, - sakė kalytę globoti apsiėmusios VšĮ „Dogspotas” vadovė Indrė Pileckienė.

Vaizdo medžiagoje matyti, kad daugintoja šunis laiko skurdžiomis, abejotinos higienos sąlygomis, sudarančiomis galimybes plisti įvairioms ligoms, keliančioms grėsmę gyvūnų gerovei. Šunys yra laikomi ankštuose narvuose ir yra priversti vaikščioti ant vielinio tinklo grindų. Narvai su gyvūnais yra nuolatinėje prieblandoje, be tinkamo apšvietimo, taip keliant didelę riziką gyvūnų fizinei ir psichinei sveikatai. Nustatyta, kad daugintoja bando kergti užkrečiamomis ligomis sergančias kales.

Lietuvos gyvūnų teisių apsaugos organizacijos vadovė Brigita Kymantaitė įspėjo žmones, kurie planuoja įsigyti veislinius augintinius. „Internete gausu įvairių skelbimų apie parduodamus populiarių veislių šuniukus be dokumentų ir už daug mažesnę kainą, nei kilmingas veislinis šuo. Pigumą dažniausiai sąlygoja gyvūnų laikymas, priežiūra ir veisimas tokiomis ar panašiomis sąlygomis, visiškai nekreipiant dėmesio į jų sveikatą ir gerovę. Įsigiję pigius „veislinius“ šuniukus pagal skelbimus, perkate ne veislinį augintinį, o tik į tam tikrą veislę panašų mišrūną, kuris, po veisimo ir laikymo tokiomis sąlygomis, taps ne džiaugsmu, o moraline ir finansine kančia jums, naujajam savininkui”.

Visi šunys, išskyrus vieną kalytę, kol kas liko pas daugintoją Šakių savivaldybės administracijos atstovams atsisakius surašyti teisinį aktą, leidžiantį gyvūnų apsaugos organizacijoms nedelsiant paimti šunis, taip suteikiant jiems būtiną visapusišką apsaugą.

Vaizdo medžiaga, kurioje matyti gyvūnų gerovės reikalavimų neatitinkančiose sąlygose laikomi šunys: